AGI 2 TB PCIe NVMe 4.0 M.2 SSD, Gen4x4, 7400MB/s, AGI2T0G44AI828
Out of stock
Rs. 28,000.00
Rs. 36,999.00
- Brand: AGI
- Storage Capacity: 2 TB
- Interface: PCIe Gen4 x4 NVMe (M.2 2280)
- Read Speed: Up to 7400 MB/s
- Special Feature: Built-in Heat Sink
Product Details
Specifications
Product Details
Product Details
| Specification | Details |
|---|
| Product Name | AGI PCIe NVMe Gen4 M.2 SSD |
| Model | AI828 |
| Part Number | AGI2T0G44AI828 |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe Gen4 x4 / NVMe 1.4 |
| NAND Flash | 3D NAND |
| Sequential Read Speed | Up to 7400 MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 6700 MB/s |
| Total Bytes Written (TBW) | 1500 TB |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Shock Resistance | 1500G / 0.5ms |
| Operating Temperature | 0°C – 70°C |
| Storage Temperature | -40°C – 85°C |
| Dimensions | 80 × 22 × 3.5 mm |
| Operating Voltage | 3.3V ±5% |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, RoHS |
| Warranty | 5 Years Limited Warranty |
Specifications
Specifications
General
Type Of Hard Disk
SSD
Connectivity Technology
NVME
Connection Type
PCI Express x4
Read Speed
560 MB/s & above
Write Speed
562 MB/s & above
Storage
Items have been added to cart.
One or more items could not be added to cart due to certain restrictions.
- Can't add this product to the cart now. Please try again later.
- An error occurred. Please try again later.
- Can't delete this product from the cart at the moment. Please try again later.