Acer Nitro 23.8 Inch 165 Hz IPS Full HD Gaming Monitor -VG240YS
Out of stock
Rs. 10,432.00
Rs. 14,400.00
- Brand: Acer
- Screen Size: 23.8 Inch
- Resolution: Full HD (1920 x 1080)
- Refresh Rate: 165 Hz
- Panel Type: IPS with LED Backlight
Product Details
Specifications
Product Details
Product Details
| Product Name | Acer Nitro VG240YS Gaming Monitor |
| Screen Size | 23.8 Inch (60.5 cm) |
| Display Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Panel Type | IPS Panel |
| Backlight Technology | LED Backlight |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | Up to 165 Hz |
| Response Time | 1 ms VRB / 2 ms GTG |
| Brightness | 250 nits |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Viewing Angle | 178° Horizontal / 178° Vertical |
| Display Colors | 16.7 Million Colors |
| Ports | 1 x DisplayPort, 2 x HDMI, Audio Out |
| Audio | Built-in Speakers (2W x 2) |
| Features | AMD FreeSync, HDR10, ZeroFrame Design, BlueLightShield, Flicker-less |
| VESA Mount | 100 x 100 mm |
| Tilt Adjustment | -5° to 20° |
| Color | Black |
Specifications
Specifications
General
Mounting Type
Desk Mount
Monitor Features
Flicker-Free
Aspect Ratio
16:9
Connectivity Technology
HDMI
Refresh Rate
165
Display
Items have been added to cart.
One or more items could not be added to cart due to certain restrictions.
- Can't add this product to the cart now. Please try again later.
- An error occurred. Please try again later.
- Can't delete this product from the cart at the moment. Please try again later.