Acer Nitro 27 Inch,240Hz IPS WQHD Gaming Monitor -VG271U
Out of stock
Rs. 14,500.00
Rs. 34,000.00
- Brand: Acer
- Screen Size: 27 Inch
- Resolution: WQHD (2560 x 1440)
- Refresh Rate: Up to 240 Hz
- Panel Type: IPS with LED Backlight
Product Details
Specifications
Product Details
Product Details
| Product Name | Acer Nitro VG271U Gaming Monitor |
| Screen Size | 27 Inch (68.6 cm) |
| Display Resolution | 2560 × 1440 (WQHD) |
| Panel Type | IPS Panel |
| Backlight Technology | LED Backlight |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | Up to 240 Hz |
| Response Time | 1 ms (VRB) |
| Brightness | 350 – 400 nits (HDR Peak) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Native) |
| Viewing Angle | 178° Horizontal / 178° Vertical |
| Color Support | Up to 1.07 Billion Colors |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 / 100% sRGB |
| Ports | 1 × DisplayPort, 2 × HDMI, Audio Out |
| Audio | Built-in Speakers (2W × 2) |
| Features | AMD FreeSync, HDR400, BlueLightShield, Flicker-Free, ComfyView |
| VESA Mount | 100 × 100 mm |
| Tilt Adjustment | -5° to 20° |
| Color | Black |
Specifications
Specifications
General
Mounting Type
Desk Mount
Aspect Ratio
16:9
Connectivity Technology
HDMI
Refresh Rate
180
Adaptive Sync
FreeSync
Display
Items have been added to cart.
One or more items could not be added to cart due to certain restrictions.
- Can't add this product to the cart now. Please try again later.
- An error occurred. Please try again later.
- Can't delete this product from the cart at the moment. Please try again later.